В країнах, де швидко поширюється ВІЛ-інфекція, до яких ще нещодавно належала і Україна, особливо уразливі до інфікування ВІЛ діти та молодь, бо, як свідчать різні дослідження, рівень застосування ризикованих практик серед них вищий, ніж серед дорослих. За даними офіційної статистики, 2012 р. в Україні спостерігалася стійка позитивна тенденція до зменшення частки нових випадків ВІЛ-інфекції серед молоді. Кількість офіційно зареєстрованих ВІЛ-інфікованих осіб у віковій категорії 15-24 роки зменшилася з 2775 у 2005 р. до 1647 у 2012 р. (ВІЛ-інфекція в Україні: Інформ. бюл./ МОЗ України, Укр. центр профілактики і боротьби зі СНІДом, Ін-т епідеміології та інфекц. хвороб ім.. Л.В. Громашевського НАМН України, ЦСЕС МОЗ України – 2013. – №39 – С. 5).
Разом з тим, в Україні налічується 165 000 («Підлітки груп ризику: оновлені оцінки»/ Режим доступу: http://www.unicef.org/ukraine/ukr/L 624x297mm Internet.pdf.) підлітків груп ризику (ПГР), 42% ПГР внаслідок своєї поведінки наражаються на ризик інфікування ВІЛ, лише половина (49%) – охоплені профілактичними програмами та чверть (26%) – за останні 12 місяців пройшли тестування на ВІЛ та отримали результат. 58 нових випадків інфікування ВІЛ в Україні в 2013 році сталося серед осіб 15-18 років. Серед них 48 жінок і лише 10 чоловіків. Це свідчить про те, що незважаючи на високу гендерну рівність з юридичної позиції, що показали дослідження ООН, в побуті ми спостерігаємо високу гендерну чутливість та незахищеність дівчат та жінок до епідемії ВІЛ.
Більшість ВІЛ-профілактичних заходів і послуг, які в Україні надають державні та недержавні організації, спрямовані на доросле населення, а не на тих кому менше за 18 років. Водночас ухвалення нової редакції профільного закону щодо ВІЛ/СНІДу сприяло суттєвим змінам у національному законодавстві та політиці щодо доступу підлітків, зокрема ПГР, до медико-соціальних послуг.
Миколаївське обласне відділення Всеукраїнської благодійної організації «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» реалізовує Програму Street Smart за підтримки Проекту USAID «RESPOND». Street Smart- це ефективне поведінкове втручання для підлітків групи ризику. Цільовою аудиторією програми є підлітки віком 12-18 років, які належать до групи підвищеного ризику інфікування ВІЛ, більшість свого часу проводять «на вулиці». Мета програми Street Smart: зменшення ризикованої статевої поведінки, зменшення рівня вживання наркотичних речовин. Ефективне поведінкове втручання це – метод або процедура надання певної послуги у сфері ВІЛ, яка базується на доказах ефективності та теорії.
Програма для підлітків складається з групової інтервенції: восьми групових сесій, проведення однієї індивідуальної консультації та здійснення однієї поїздки до організації, яка надає послуги підліткам та молоді. Як зазначає керівник проекту Онищенко Катерина в місті Миколаїв на базі МОВ ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ»: «Найбільшою популярністю серед підлітків користується екскурсія до «Клініки дружньої до молоді», тому що там надають не лише медичні, а й інформаційні, соціальні та психологічні послуги. Це одна з небагатьох установ, що орієнтована саме на роботу з підлітками, анонімно та безкоштовно».
Отже, можна зробити висновок про необхідність проведення поглибленої роботи з підлітками, спрямованої на формування в них навичок здорового способу життя та відповідальності за власне здоров’я. Тому першим кроком має стати активізація діяльності громадських та державних організацій та застосування нових форм роботи, спрямованих на підвищення поінформованості дітей та молоді з питань ВІЛ/СНІДу.