Вечір, присвячений поезії значного німецького письменника, лауреата Нобелівської премії Гюнтера Грасса

Центральна бібліотека ім. М. Кропивницького запрошує усіх шанувальників літератури на вечір, присвячений поезії значного німецького письменника, лауреата Нобелівської премії Гюнтера Грасса. Приходьте самі і беріть з собою друзів.

Книголюби знають: коли майстер слова випробовує сили у новому, не основному для себе літературному роді чи жанрі, то у результаті часто з’являються цікаві твори, які багато додають до розуміння світогляду автора та особливостей його стилю.

Для цього достатньо згадати російські повісті Тараса Шевченка, драматургію Михайла Лермонтова або поезію Володимира Набокова.
До цих імен слід додати ім’я лауреата Нобелівської премії 1999 року, німецького письменника Гюнтера Грасса, передусім відомого досвідченому читачеві за «Данцизькою трилогією», особливо за своїм прозовим дебютом – романом «Бляшаний барабан».
Сам Грасс, проте, неодноразово підкреслював: «Поезія – найбільш точний інструмент для знайомства зі мною».
У творчому доробку митця – декілька книг віршів, що потрапили у фокус уваги «Нобелівського поетичного циклу».

Автор вважає, що принцип дії вірша полягає у багатозначності закладених смислів, багатошаровості читацького сприйняття, варіативності розуміння текстів, а це можливо, якщо у вірші слова мають пряме й переносне, нейтральне і стилістично забарвлене значення, чим створюють гру смислів.
Саме таким має бути справжнє мистецтво. Саме так він і пише.

Поезія Гюнтера Грасса – це низка дотепних спостережень за собою і оточенням. Його ліричний герой живе у світі умовностей: соціальних (профспілки, класова свідомість, підвищення цін, авторські права…), політичних (ідеологія, численні партії, вибори) та індивідуальних (старіння, потреба у лікуванні, смерть).
Поет представляє читачеві світ сучасної людини у конкретних реаліях, вбачаючи у звичайних речах філософські принципи. Кожен предмет, випадково вибраний або, краще сказати, знайдений автором з-поміж величезної кількості йому подібних, має побутову і художню цінність, може бути джерелом образу.

Грасс пише коротко й афористично; має тверезий підхід до зображуваного, адже подібно до пізнього Генріха Гейне постійно використовує іронію та самоіронію, чим перевіряє правильність авторської позиції. Чого тільки вартує вірш «Запопадливо потурбувавшись»!

Отже, «… треба тачку / в домі мати. / Несподівано прийде старий знайомий ворог / у гості, / впаде мертвим; / куди його потім дінеш?»
За висновками германістів, дотепи Гюнтера Грасса витримані у народному дусі, коли сміх змушує забути про страх, «коли регочуть, щоб життя не здавалося нудотним».
Тож сміючись навіть у розмові про серйозне, людина звільняє себе від несвободи.

Ви теж зможете посміятися і вкотре замислитися над вічними питаннями людського буття, якщо відвідаєте вечір, присвячений поетичній творчості німецького митця, що відбудеться 19 лютого о 16:00 у Центральній бібліотеці ім. М. Кропивницького.
І наостанок: «Багато років / лежить важка ноша на моїй країні. / Скам’яніле місиво, клейке і міцне, / виборами не зняти».

This entry was posted in Анонси and tagged , , . Bookmark the permalink.

Оставить комментарий