За конкретними відповідями на запитання «Що ми можемо отримати від Угоди про асоціацію й посилену зону вільної торгівлі України з Європейським Союзом? прийшли на публічну дискусію 22 травня 2014 року виробники, переробники та споживачі продукції агропромислового сектору Ніжинського району.
Учасники заходу, організованого Сіверським інститутом регіональних досліджень за підтримки МФ «Відродження», за даними опитування у переважній більшості не дуже обізнані зі змістом Угоди про асоціацію з ЄС. Відтак, їх цікавить практичний вплив зазначеного документу на різні сфери агропромислового сектору та життєдіяльність сільських населених пунктів загалом.
Насамперед питання стало болючим для представників домогосподарств та невеликих фермерських господарств, які поки що забезпечують місцеві потреби у сільськогосподарській продукції, та не можуть конкурувати з великими підприємствами як України так і Європейського Союзу. Вони бояться втратити свої, хоча й невеликі, ринки збуту та, водночас, констатують невисокий рівень якості своєї продукції.
Одночасно виступаючи у ролі споживачів сільськогосподарських товарів, учасники «круглого столу» зацікавлені у споживанні якісних товарів. Але як власники домогосподарств вони побоюються зростання витрат на модернізацію виробництва, підвищення санітарних вимог до їх продукції, перекриття каналів збуту та ін.
Водночас інтерес серед представників Ніжинського району викликали можливості, які здатна відкрити Угода про асоціацію з ЄС: можливості для органічного землеробства, стимулювання розвитку нових форм зайнятості в сільській місцевості, наприклад, зеленого туризму.
Але актуальним залишається питання зміни підходів до сільськогосподарської діяльності: як з боку представників агропромислового сектору так і з боку держави. І зміни фактично мають починатися на рівні свідомості – зазначила експерт, заступник начальника управління харчової і переробної промисловості, розвитку сільських територій Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Ганна Сич.
Дослідження здійснено групою експертів в рамках проекту «Аналіз впливу асоціації з Європейським Союзом на агропромисловий сектор Чернігівського та Миколаївського регіону», що реалізується громадською організацією «Сіверський інститут регіональних досліджень» за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду «Відродження».
Людмила Чабак тел. 676-052