Правові засади та алгоритм дій для розбудови підприємницької діяльності ГО


Джерело: Громадський Простір https://www.prostir.ua/?kb=pravovi-zasady-ta-alhorytm-dij-dlya-rozbudovy-pidpryjemnytskoji-diyalnosti-ho

Тема розвитку соціального підприємництва для громадських організацій все більше цікавить НУО як альтернативне джерело фінансування. Досі доволі хитке законодавче поле, у трактуванні законності комерційної діяльності неприбуткових організацій ще подекуди трапляються непорозуміння. Фахівчиня з управління фінансами неприбуткових організацій Юлія Кірсанова, за сприяння Українського Форуму Благодійників, розробила методичні рекомендації щодо внесення змін у статутні документи організацій, правильного розрахунку ціни на товар або послугу, а також щодо інших податкових нюансів.

Правові засади здійснення підприємницької діяльності громадськими об’єднаннями

Громадське об’єднання за організаційно-правовою формою утворюється як громадська організація або громадська спілка та здійснюють діяльність на підставі Закону України «Про громадські об’єднання» № 4572-VI від 22.03.2012р. (далі – Закон про громадські об’єднання)

Громадське об’єднання зі статусом юридичної особи є непідприємницьким товариством, основною метою якого не є одержання прибутку.

Відомості про здійснення підприємницької діяльності громадським об’єднанням включаються до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань.

Отже:

громадське об’єднання є непідприємницьким товариством, яке здійснює підприємницьку (господарську) діяльність безпосередньо без мети отримання прибутку, але з можливістю його отримання;
члени (учасники) громадського об’єднання не мають права розподіляти прибуток від підприємницької діяльності, який, в свою чергу, має спрямовуватися на фінансування діяльності громадського об’єднання, у тому числі на оплату праці та відрахувань на соціальні заходи;
підприємницька діяльність має відповідати меті (цілям) громадського об’єднання та сприяти її досягненню.

5 етапів процесу розбудови підприємницької діяльності ГО
Етап 1. Перевірка статутних документів неприбуткової організації (громадського об’єднання та благодійної організації) на предмет можливості здійснення підприємницької (господарської) діяльності

Фрагмент статуту громадського об’єднання

Розділ «Громадська організація має право»:

здійснювати підприємницьку діяльність безпосередньо, якщо така діяльність відповідає меті (цілям) громадського об’єднання та сприяє її досягненню»
Розділ «Джерела надходження і порядок використання коштів та іншого майна громадського об’єднання»:

доходи від здійснення підприємницької діяльності
Етап 2. Уповноважений орган приймає рішення щодо виду підприємницької в громадських об’єднаннях та господарської діяльності без мети одержання прибутку – в благодійних організаціях.

Важливо! В рішенні уповноваженого органу щодо вибору виду підприємницької діяльності необхідно вказати яким чином підприємницька, господарська без отримання прибутку діяльність відповідає меті (цілям) громадського об’єднання або благодійної організації та сприяє її досягненню.

Етап 3. Обрати відповідні КВЕДи, що відповідають виду підприємницької діяльності в громадському об’єднанні та господарської діяльності без отримання прибутку – в благодійній організації

Етап 4. Внести обрані КВЕДи в ЄДР

Скласти заяву про держреєстрацію змін у відомості про юридичну особу, що містяться в ЄДР (Форма №3, затверджена наказом Мін’юсту від 18.11.2016 р. № 3268/5)

Деякі поради щодо складання форми №3:

у розділі «Перелік змін» ставимо відмітку в полі 14 «Зміна видів економічної діяльності юридичної особи»;
у відповідній таблиці включаємо/виключаємо тільки ті види діяльності, які бажаємо додати/прибрати (ставимо відмітку в полі «Вкл.» або «Викл.»);
кожну сторінку форми № 3 засвідчуємо підписом керівника.
Перевірити відомості про юридичну особу (у тому числі про види діяльності) можна також безкоштовно на порталі електронних сервісів (https://kap.minjust.gov.ua/) або зробити безкоштовний запит (https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch)

Етап 5. Зробити розрахунок собівартості та ціни на готову продукцію (послуги).

При здійсненні розрахунків вартості товару чи послуги, необхідно пам’ятати:

в громадському об’єднанні, яке здійснює підприємницьку діяльність, прибуток може бути закладений в ціну одиниці товару чи послуги;
в благодійній організацій ціна дорівнює собівартості.
Більше порад та прикладів, зокрема для благодійних організацій, — читайте в посібнику “Правові, податкові та облікові засади здійснення підприємницької діяльності громадськими об’єднаннями та благодійними організаціями”

А ще радимо переглянути вебінар Юлії Кірсанової “Податковий та фінансовий менеджмент соцпідприємств на базі НПО”, організованого УФБ у рамках проєкту “Соціальне підприємництво: досягнення соціальних змін за ініціативою «знизу»” за фінансової підтримки Європейського Союзу.

This entry was posted in Новини. Bookmark the permalink.

Оставить комментарий